Sākumlapa Pakalpojumi Mūsu darbi Tehniskais aprīkojums Noderīga informācija Par mums Kontakti
Kontakti
KNX standarts

Kas tas ir?

Tā ir standarta elektroinstalācijas pārveide citā - kvalitatīvākā līmenī.
 

Kādēļ KNX?

  • Tas ir standarts! Tas ir standartizēts visās Eiropas valstīts: EN 50090, EN 13321-1 un EN 1332-2.
  • Tas ļauj visus inženiertīklus (ugunsdrošības un apsardzes sistēmas, apkure u.c.) apvienot vienā sistēmā.
  • Pēc ZEB* standartu pilnas stāšanās spēkā Eiropā automātika būs obligāta. Visām jaunajām mājām, kas tiks nodotas ekspluatācijā pēc 2018. gada, būs jāatbilst nulles enerģijas patēriņa principam.   http://www.europarl.europa.eu/oeil/file.jsp?id=5716032

Kādēļ nepieciešams KNX?

  • lai ievērojami samazinātu ēkas būvniecības ieguldījumu atmaksāšanās periodu pateicoties ievērojamam ekspluatācijas izmaksu samazinājumam,
  • lai palielinātu, un kas nav mazsvarīgi nekustamā īpašuma tirgum, un saglabātu nekustamā īpašuma likviditāti un prestižu neskatoties uz tā vecumu,
  • lai nodrošinātu augstu dzīvošanas komforta līmeni.

Īsa informācija par KNX standartu

KNX standarts parādījās vairāku Eiropas kopņu sistēmu apvienošanas rezultātā. No šīm sistēmām vislabāk ir pazīstama Eiropas instalācijas kopne EIB (European Installation Bus), kas kopš 1992. gada sāka veiksmīgi iekarot tirgu. EIB standarts kļuva tik populārs, ka tieši uz tā bāzes 1999. gada maijā notika trīs Eiropas sistēmu saplūšana — EIB, BatiBus, EHS tika apvienotas vienā KNX standartā.

Pasaules KNX standarta īpašniece ir starptautiska kompānija Konnex Association (agrāk EIBA). Bez standartu un normu izstrādes asociācija veic šādu darbību:

  • dažādu ražotāju produkcijas kvalitātes un savietojamības kontrole;
  • ražotāju-firmu, kurām ir tirdzniecības zīmes KNX/EIB izmantošanas tiesības, reklāmas un tirdzniecības politikas saskaņošana.

KNX standarts apvieno vairākus desmitus vadošos Eiropas elektrotehniskās produkcijas ražotājus. Tādēļ dažādu ražotāju iekārtas spēj darboties vienā KNX-instalācijā. KNX/EIB produkcija tie ražota ar dažādām tirdzniecības zīmēm - i-bus® EIB (ABB), instabus® (Gira, Siemens u.c.), Domotik®(Bosch). 

KNX kopne ir vienīgais vispasaules ATVĒRTAIS STANDARTS automatizētajā vadībā sākot no dzīvokļa līdz pat ēku grupai. Bez KNX – tas ēku automatizācijas standarts-līderis visu „intelektuālo māju” un „intelektuālo ēku” standartu saimē.

KNX/EIB kopne ir izkliedēta sistēma, tas ir, tai nav nepieciešams centrālais dators. Visas elektroinstalācijas kopnes iekārtas tīklā savieno ar vienu vītā pāra kabeli. Signālu pārraida pa vienu vadu pāri (otrs pāris ir rezerve).

 KNX/ EIB kopnes sistēmas pamatelementi:

  • KNX-devēji, kas mēra un padod stāvokļa signālu, piemēram, slēdži, vadības paneļi, termostati, noplūdes devēji vai logu/durvju atvēršanas dēvēji.
  • KNX-aktivatori vai „izpildītāji” izpilda komandas. Piemēram: žalūziju aktivatori, gaismas regulatori, ūdens padeves pārtraukšanas vārsti, aktivatori-slēdži.
  • sistēmas ierīces, piemēram, barošanas bloki, līniju savienotāji, dažādi loģikas moduļi, IP-maršrutizatori, GSM-vārtejas.
  • KNX-kopne, „signāla līnija”, kas nodrošina sistēmas vājstrāvas komponenšu barošanu un vienlaicīgi kalpo kā fiziskā datu pārraides vide.

KNX sistēmai komunikācijai izmanto 4 datu pārraides veidus:

  • datu pārraide pa kopni
  • datu pārraide pa elektrotīklu
  • datu pārraide pa radiokanālu (radio frekvence 868 MHz)
  • datu pārraide pa Ethernet

Tradicionālās elektroinstalācijas un KNX tehnoloģijas instalācijas atšķirības

Tradicionālā tipa elektroinstalācijā (230 V) patērētājus ieslēdz/izslēdz ar parastiem slēdžiem, kam nepieciešama spēka kabeļa (230V) pievadīšana pie katra slēdža un patērētāja. KNX sistēmā spēka elektroinstalācija (230V) tiek uzstādīta tikai starp aktivatoriem (kopnes izpildmehānismiem) un patērētājiem, bet visi devēji (slēdži, termostati u.c.) ar aktivatoriem tiek savienoti ar vājstrāvas KNX-kopni (30V).

Pateicoties šādam principam spēka daļa tiek veidota bez apkārtceļiem, kas samazina spēka kabeļa izlietojumu, kā arī īssavienojuma rašanās un ugunsgrēka varbūtību.